آخرین اخبار : 

بحران جنسی در جامعه ایرانی/ هدف از ازدواج چیست؟

کشور با وجود دارا بودن آموزه‌های دینی قوی درباره ازدواج و مغضوب بودن طلاق امروزه با بحران‌هایی همچون طلاق، طلاق عاطفی و ازدواج سفید رو‌به‌رو شده است.

یکی از مسائلی که سبب افزایش طلاق در جامعه شده است؛ نداشتن هدف مناسب برای ازدواج یا داشتن اهداف نا مناسب است.

مهم‌ترین هدف برای ازدواج پاسخ به ندای فطرت و نیازهای(روحی، روانی، جسمی) طبیعی انسان است.

تأمین آرامش روح و روان، حفظ نوع بشر و حفظ دین، رشد شخصیت و احساس مسؤولیت اجتماعی، حفظ و ارتقاء امنیت و سلامت اخلاقى جامعه و ارضاى حس محبت کردن و مورد محبت قرار گرفتن از دیگر اهداف ازدواج است و اگر افراد در فرآیند ازدواج به یکی از این اهداف دست پیدا نکنند ازدواج آنان دست‌خوش آسیب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که سبب می‌شود افراد به هدف خود از ازدواج دست‌ نیابند و ازدواج آنان به جدایی منجر شوند نگاه تک بعدی به این اهداف است.

اغلب پسران در مسأله ازدواج به دنبال ارضای نیازهای جنسی یا ساماندهی مسائل جنسی خود هستند، این مسأله در کسانی که دچار خود ارضایی یا روابط نا‌سالم هستند نمود بیشتری دارد.

اگر فردی تنها هدفش از ازدواج ارضای تمایلات جنسی باشد و دیگر مسائل برای او از اهمیت برخوردار نباشد به محض رو‌به‌رو شدن با مشکلات و ارضا نشدن خواسته‌هایش دچار پشیمانی می‌شود.

فردی که نیازهای جنسی خود را به راحتی ارضا می‌کرده است وقتی ازدواج می‌کند و با انبوهی از مشکلات همچون هزینه‌های خانه و خانواده،‌ خستگی ناشی از کار زیاد و مانند آن رو‌به رو می‌شود دچار تردید می‌شود که آیا ازدواج راه‌حل مناسبی برای پاسخ به این غرایض بوده است؟

بیشتر دختران هدفشان از ازدواج مستقل شدن و مورد محبت قرار گرفتن است؛ در حالی که در فرآیند ازدواج به دلیل دخالت‌های بیجای اطرافیان، توقعات بیجا و مسائل مختلف دیگر همسر آنان زمان و توان کافی برای محبت کردن به همسرانشان پیدا نمی‌کنند.

از این‌رو این دسته از افراد در برخورد با مشکلات زندگی و دیدن بی‌مهری یا کم مهری از سوی همسر دچار پشیمانی می‌شوند.

برای حل این مشکل لازم است دوستان عزیز جوان قبل از ازدواج اهداف مناسب و شایسته‌ای برای خود در مسیر ازدواج ترسیم و از خیال‌بافی و رویا پردازی در این مسأله به شدت پرهیز کنند.

بهترین راه‌حل مطالعه کتاب‌های انتخاب همسر،‌ استفاده از فایل‌های صوتی و صوتی تصویری آموزشی و مراجعه به مشاوران آگاه است.

در این راستا مطالعه کتاب‌های«مطلع مهر»، نوشته«امیر حسین بانکی پور»؛ «نیمه دیگرم، مهارت‌های انتخاب همسر» نوشته«محسن عباسی ولدی» و «آیا تو نیمه گمشده من‌ هستی»، نوشته«دکتر باربارا دی آنجلس» و شنیدن «فایل‌های صوتی ازدواج»،«دکتر فرهنگ» را توصیه می‌کنم.

محمد هاشم نعمت الهی
مشاور مذهبی خانواده و ازدواج
Web: www.atregoleyas.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار