آخرین اخبار : 

روابط دختر و پسر و دوستی‌های قبل از ازدواج

این روزها در مرکز مشاوره به مراجعانی برمی‌خورم که از دوستی‌های خیابانی و روابط بین پسر و دختر آسیب دیده‌اند.

خانم مراجعی که چند سال پیش وارد یکی از این روابط شده است و خانواده وی از این رابطه مطلع شده‌اند، این خانم از تحصیل محروم شده، مورد بی‌مهری پدر و اطرافیان قرار گرفته و آینده‌اش تباه شده است.

دختر خانمی که پس از اطلاع خانواده‌اش از رابطه وی دچار اضطراب، شک، ترس، تردید و ناراحتی شده است به‌طوری که مجبور شده به روان‌پزشک مراجعه کند و روان‌پزشک برای وی دارو تجویز کرده است.

دختری که مورد سوءاستفاده قرار گرفته و همه‌چیز خود را از دست داده است و به خودکشی فکر می‌کند.

این‌ها تنها نمونه‌ای از مراجعاتی است که در مرکز مشاوره با آن روبرو هستم.

جوانان به دلیل نیازهای جسمی و روحی که دارند و به دلایل گوناگون ارضا نمی‌شود و همچنین مشکلات و موانعی که راه ازدواج را برای آنان سد می‌کند به دنبال راه جایگزین می‌گردند.

یکی از این راه‌حل‌ها دوستی‌های قبل از ازدواج است، دوستی‌ها و روابطی که اگرچه بخشی از نیازهای آنان را برطرف می‌کند؛ اما آثار و تبعات زیان‌باری برای آنان به ارمغان می‌آورد، تبعاتی که گاهی ممکن است تا آخر عمر گریبان گیر آنان باشد.

بحث درباره دلیل این‌ دوستی‌ها و روابط بسیار است، یکی از منابعی که به خوبی این مسأله را مورد بحث و بررسی قرار داده‌ است، کتاب دوستی‌های قبل از ازدواج، نوشته سید مجتبی حورایی است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

بخش عمده‌ای از کسانی که دوستی‌های قبل از ازدواج را انتخاب می‌کنند، قصد دارند با کسی ازدواج کنند که او را بهتر و بیشتر می‌شناسد و دوستش دارد تا در نهایت، زندگی شیرین‌تر و گواراتری داشته باشند و سعادت و خوشبختی یک زندگی مشترک سرشار از عشق را درک کنند.

این عده می‌گویند: « اگر به شکل سنتی ازدواج کنیم و از طریق خواستگاری همسرمان را بیابیم، یکدیگر را آن‌چنان که باید نمی‌شناسیم و این، احتمال شکست زندگی مشترک را افزایش می‌دهد. ثانیاً، ازدواج با کسی را که عاشقش نیستم، دوست ندارم. می‌خواهم زندگی من با کسی آغاز شود که او را عاشقانه دوست دارم. »

پاسخ این است که مگر نه این‌که همه‌چیز دست خداست: پایداری زندگی مشترک، گرمی و عشق، و سعادت و خوشبختی؟ حال که چنین است، مگر می‌شود ما این گرمی و سعادت و پایداری را با رابطه‌ای که خدا نمی‌پسندد تدارک ببینیم؟!

دختر و پسری که می‌خواهند برای لذت و شادمانی و سعادت بیشتر( هدف اصلی ) مدتی قبل از ازدواج باهم دوست باشند(روش غلط)، عملاً دارند بر ضد هدف خود گام برمی‌دارند. یعنی از آنجا که چنین ازدواجی با آلودگی و گناه و آنچه خدا نمی‌پسندد آغاز می‌شود، این عده خیری نمی‌بینند و اتفاقاً از لذت و گوارایی و سعادت کمتری بهره‌مند خواهند بود.

شما را دعوت می‌کنم یک روز به « دادگاه خانواده » شهر خودتان بروید و فرجام ازدواج‌هایی را مشاهده کنید که با عشق و دوستی و ارتباط عاشقانه‌ قبل از ازدواج آغاز شده و معمولاً هم با رنجش و عدم رضایت یکی از والدین دو طرف توأم بوده است. بعد دقت کنید که چند درصد این‌ها با سعادت و خوشبختی توأم بوده؟ ببینید دو سال بعد این زندگی‌ها چگونه است؟

تعجب می‌کنید که غالب این‌ها با زندگی‌های ناگوار و با فرجام طلاق و جدایی تمام شده است. در صورتی که اصلاً هدف تمام این دوستی‌های قبل از ازدواج این بوده که پس از یکی دو سال دوستی، شناخت دو طرف از یکدیگر دقیق و کامل شود و زندگی‌شان با عشق فراوان آغاز شود. انتظار اولیه این است که بنا به فرض مذکور، زندگی این‌ها پایدارترین، محکم‌ترین و قشنگ‌ترین زندگی باشد؛ اما معمولاً خلاف چنین تصوری رخ می‌دهد.

برای خریدکتاب«دوستی‌های قبل از ازدواج» و سایر آثار استاد حورایی می توانید به نشانی اینترنتی زیر مراجعه کنید:
http://hooraei.com/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=256

* محمد هاشم نعمت الهی

مشاور مذهبی خانواده و ازدواج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار