آخرین اخبار : 

هدف از ازدواج چیست؟

بعضی وقت‌ها افراد آنقدر درگیر پیچ و خم زندگی و فراز و نشیب های آن می‌شوند که هدف از زندگی، ازدواج، کار و تحصیل را فراموش می‌کنند.

یکی از دوستان، که سالیان سال است، راه زندگی خود را گم کرده و بی هدف زندگی می‌کند، از من پرسید؛ هدف از ازدواج چیست؟

کمی به فکر فرو رفتم؛ پاسخ های گوناگونی به ذهنم رسید، در جواب وی این چند نکته را که مهم‌ترین اهداف ازدواج است برایش توضیح دادم. امیدوارم برای شما هم مفید باشد:

رسیدن به آرامش:

در نظام الهی و فرهنگ قرآنی، هدف اصلی از ازدواج رسیدن به آرامش روان و آسایش خاطر، پیمودن طریق رشد، دستیابی به کمال انسانی و نزدیکی به ذات حق است.

تردیدی نیست که از تنهایی به درآمدن، همسر و همراه شدن ، خانواده مستقل تشکیل دادن، ارضای کشش‌های نفسانی و غرایز طبیعی و فرزند آوری از نتایج قهری ازدواج، نیز از مهم‌ترین عوامل مؤثر در آرامش روان، آسایش فکر و جان و احساس رضامندی درونی است.

قرآن کریم در معرفی فلسفه ازدواج می‌فرماید: “و یکی (دیگر) از نشانه‌های خدا این است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آن‌ها آرامش پیدا کنید” خداوند در این آیه و آیه ۱۸۹ اعراف، ضمن آن که حقیقت زن و مرد را یک گوهر دانسته و هیچ امتیازی از لحاظ مبدأ آفرینش بین آن‌ها قائل نشده، آرامش خاطر و روان را هدف ازدواج و زن را محور آرامش معرفی کرده است.

بقای نسل:

یکی از اهداف جانبی ازدواج، فرزند آوری و بقای نسل است.

امام سجاد(ع) وجود فرزند را از سعادت های انسان می‌داند.

امام صادق(ع) یکی از معیارهای مهم در انتخاب همسر را توان زاییدن فرزند بسیار معرفی می‌کند.

پاسخ به ندای فطرت:

ازدواج پاسخی است خداپسندانه به ندای فطرت زیرا خداوند وجود انسان غریزه جنسی را قرار داده است.

حفظ عفت:

از هدف مهم ازدواج، حفظ پاک‌دامنی زنان و مردان و جلوگیری از لغزش‌های گوناگون است، زیرا ازدواج تنها راه ارضای طبیعی تمایل جنسی است،از این رو پیامبر(ص) فرمود: “هر کس ازدواج کند، نیمی از دینش را حفظ کرده، پس باید در نیم دیگر از خدا بترسد”.

مطمئن هستم که در امر مقدس ازدواج اهداف دیگری نیز نهفته است، راستی نظر شما چیست؟ خوشحال می‌شوم با نظرات زیبای خود دوستانتان را یاری کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار