آخرین اخبار : 

ورزش و تفریح ارزان‌ترین راه‌ درمان افسردگی

با صورت رنگ‌پریده، خسته، مضطرب، نگران و افسرده مراجعه کرده بود به مرکز مشاوره. می‌گفت از این زندگی خسته شده؟ دچار افسردگی و … شده است؟ میل به هیچ‌ کاری ندارد!
پرسیدم ورزش می‌کنی؟ اهل تفریح و مهمانی هستی؟
حدسم درست بود. جوابش منفی بود و بهانه‌های مختلفی برای ورزش نکردن و تفریح نرفتن داشت.
متأسفانه اکثر افرادی که دچار افسردگی و … هستند به دلایل گوناگون ورزش نمی‌کنند، تفریح نمی‌روند و اهل مهمانی رفتن و مهمانی دادن نیستند و متأسفانه ورزش و اجرای حرکات ورزشی در میان افراد جامعه، به‌ویژه زنان جایگاه ضعیفی دارد.
این دسته از افراد بهتر است حداقل پنج روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنند.
اهمیت سلامت و توانمندی جسمانی بر کسی پوشیده نیست. پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره حق بدن بر انسان می‌فرماید: پروردگارت بر تو حقی دارد و بدنت بر تو حقی دارد و خانواده‌ات (نیز) بر تو حقی دارد.
امروزه بسیاری از پزشکان، روان‌پزشکان و روان‌شناسان تمرینات بدنی، ورزش و تحرک جسمانی را به‌منظور درمان افسردگی‌های خفیف و متوسط تجویز می‌کنند.
به عقیده پژوهشگران، ورزش سبب شادی و نشاط می‌شود و اعتماد به نفس را بالا می‌برد؛ زیرا افراد افسرده یا اعتماد به نفس ندارند یا اعتماد به نفس آنان بسیار پایین است.
ورزش، احساس رضایت باطنی را در شخص بالا می‌برد و فرد حس می‌کند که به موفقیت‌هایی دست‌یافته است.
فایده‌های ورزش در بهبود افسردگی به‌طور فهرست‌وار عبارت‌اند از:
احساس کاهش چشم‌گیر غم و اندوه؛ افزایش اعتماد به نفس؛ احساس موفقیت؛ افزایش خلاقیت‌های فردی.
همچنین تفریح و انواع مختلف آن می‌تواند باعث ایجاد عاطفه مثبت و احساس خوشایندی در افراد شود.
تفریح تأثیر زیادی بر سلامت روانی و جسمانی دارد. داشتن تحرک جسمانی به‌صورت منظم و مداوم، شرکت در گروه‌های تفریحی، عضویت در انجمن‌های مختلف، رفتن به مسافرت و گردشگری، تقویت ریشه‌های ایمان و به‌ جا آوردن مناسک و اصول مذهبی همگی می‌تواند بر سلامت روان و سلامت جسم تأثیر داشته باشد.
وقت آزاد و اوقات فراغت در صورتی که با برنامه‌های تفریحی سالم پر نشود می‌تواند در بروز کسالت، بی‌حوصلگی و افسردگی مؤثر باشد.
این در حالی است که داشتن برنامه‌های تفریحی در طول روز و حتی در انتهای هر هفته می‌تواند به تخلیه هیجانی، رفع خستگی روانی و جسمی و ایجاد نشاط و سرزنده بودن افراد کمک کرده و آن‌ها را برای بهتر کار کردن در روزهای بعدی کمک کند.
محمد هاشم نعمت الهی
مشاور مذهبی خانواده و ازدواج
https://telegram.me/moshaverehmazhabi

  1. safaziaei گفت:

    خدایی زندگی یعهنی ورزش دوای هر دردیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار