آخرین اخبار : 

احترام به همسر یا زن ذلیلی

www.atregoleyas.ir

برخی از افراد، احترام به همسر را«زن ذلیلی» می‌نامند، غافل از این که افراد باید در زندگی نسبت به یکدیگر احترام بگذارند، همان طور که مرد دوست دارد، همسرش به او احترام بگذارد، او هم می‌بایست به همسرش احترام بگذارد. حال اگر مرد به همسرش احترام نگذاشت، نمی‌تواند توقع کند که همسرش نیز به او احترام بگذارد.

به طور کل در زندگی مرد می‌بایست در خیلی از اوقات، احترام بیشتری برای همسرش قائل شود، مثلاً در بین فرزندانش .

 

  • امام صادق (علیه‌السلام)فرموده‌اند : هر کس زن گرفت، باید او را گرامی و محترم بشمارد.
  • پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)می‌فرمایند : هر کس مسلمانی را گرامی بدارد، خداوند او را گرامی خواهد داشت.

از این روایات این‌طور می‌توان نتیجه گرفت که انسان علاوه بر احترام گذاشتن به افراد خانواده می‌بایست به افراد اجتماع هم احترام بگذارد که احترام گذاشتن به افراد جامعه، خود نشان دهنده شعور و شخصیت انسان می‌باشد.

احترام به زن در زندگی فوائد زیادی دارد :

۱ – باعث شادابی زندگی می‌شود.

۲ – فرزندان شاد و خرامان و موفق می‌شوند.

۳ – مرد شاداب و با انگیزه می‌شود و در کارش موفق می‌گردد.

برای نمونه‌هایی از احترام امام راحل به همسر گرامیشان را از پایگاه اینترنتی« حوزه نت » نقل می‌کنم:

 

نامه حضرت امام به همسرش

تصدقت شوم

تصدقت شوم؛ الهی قربانت بروم، در این مدت که به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم مبتلا گردیدم، متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آیینه قلبم منقوش است.

عزیزم امیدوارم خداوند شما را به سلامت و خوشی در پناه خودش حفظ کند. [حال] من با هر شدتی باشد، می‌گذرد، ولی به حمدالله تا کنون هر چه پیش آمده خوش بوده و الآن در شهر زیبای بیروت هستم؛ حقیقتاً جای شما خالی است، فقط برای تماشای شهر و دریا، خیلی منظره خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم همراهم نیست که این منظره عالی به دل بچسبد.

در هر حال، امشب شب دوم است که منتظر کشتی هستیم. از قرار معلوم و معروف یک کشتی فردا حرکت می‌کند؛ ولی ماها که قدری دیر رسیدیم، باید منتظر کشتی دیگر باشیم.

عجالتاً تکلیف معلوم نیست. امید است خداوند به عزت اجداد طاهرینم، همه حجاج را موفق کند به اتمام عمل. از این حیث قدری نگران هستم، ولی از حیث مزاج به حمدالله به سلامت، بلکه مزاجم به حمدالله مستقیم تر و بهتر است. خیلی سفر خوبی است. جای شما خیلی خیلی خالی است.

دلم برای پسرت قدری تنگ شده است. امید است هر دو به سلامت و سعادت تحت مراقبت آن عزیز و محافظت خدای متعال باشند.

اگر به آقا و خانم‌ها کاغذی نوشتید، سلام مرا برسانید. من از قِبَل همه نایب‌الزیاره هستم. به خانم شمس آفاق سلام برسانید و توسط ایشان به آقای دکتر سلام برسانید. به خاور سلطان و ربابه سلام برسانید. صفحه مقابل را به آقای شیخ عبدالحسینی بگویید برسانند. ایام عمر و عزت مستدام. تصدقت، قربانت؛ روح اللّه .

 

خوش به حال من

خانم زهرا اشراقی (نوه امام): امام علاقه و محبت وافری به همسرشان داشتند. به طوری که از نظر امام، همسرشان دریک طرف قرار داشت و بچه‌هایشان در طرف دیگر و این دوست داشتن با احترام خاصی همراه بود.یادم هست یک بار که خانم مسافرت رفته بودند آقا خیلی دل‌تنگی می‌کردند. وقتی ایشان اخم می‌کردند، ما به شوخی می‌گفتیم: اگر خانم باشند آقا می‌خندد، وقتی نباشد آقا ناراحت هستند و اخم می‌کنند. خلاصه ما هر چه سر به سر آقا گذاشتیم، اخم ایشان باز نشد. بالاخره من گفتم: خوش به حال خانم که شما این قدر دوستشان دارید و امام گفتند: «خوش به حال من که چنین همسری دارم. فداکاری که خانم در زندگی کردند، هیچ کس نکرده است».

 

خانم، بی نظیر است

خانم زهرا اشراقی: علت علاقه عمیق حضرت امام به همسرشان، فداکاری خانم بود. همیشه می‌گفتند: «خانم، بی نظیر است».

ایشان پانزده سال در آب و هوای گرم نجف مشکلات را تحمل کرده و همه جا همراه امام بودند، در حالی که در خانواده پدریشان در رفاه به سر می‌بردند و دختر خانم پانزده ساله‌ای بیش نبودند که به خانه امام وارد شدند. مثل اینکه در آن موقع قم را دوست نداشتند؛ ولی هرگز این مسئله را نزد امام اظهار نکرده بودند. امام همیشه در پاسخ ما که می‌پرسیدیم: چه کنیم که شوهران مان به ما این همه علاقه‌مند باشند؟ می‌گفتند: «اگر شما هم این قدر فداکاری کنید، همسرانتان تا آخر همین قدر به شما علاقه خواهند داشت».

 

اهمیت به قانون منزل

خانم زهرا مصطفوی: فرض کنید اگر مادرمان یک قانون برای منزل ما وضع کرده باشد، ایشان حتماً رعایت می‌کنند.اگر احیاناً امام بیایند و بگویند: «من اینجا می‌خواهم بنشینم.» اگر مادرمان بگویند: نه، دیگر بنا به این نیست که اینجا کسی بنشیند؛ ایشان فوراً عمل می‌کنند.

 

سفارش همسر

حاج سید احمد آقا خمینی: هر وقت برای حضرت امام حادثه‌ای مانند بیماری اتفاق می‌افتاد، ایشان نزدیکان را فرا می‌خواندند و سفارش مادرمان را می‌کردند. از سختی‌ها و مشقت‌هایی که مادرمان کشیده است، صحبت می‌کردند و می‌فرمودند: «باید رضایت مادرتان را جلب کنید».

روزهای آخر عمر، ایشان مرا خواستند و باز سفارش مادرم را کردند و فرمودند: «مادرت به جز خدا کسی را ندارد، مبادا برخلاف میلش کاری انجام دهی».

 

خداحافظ خانم

آقای عیسی جعفری: در آخرین شبی که امام در منزل بودند و می‌خواستند ایشان را به بیمارستان ببرند، من و دکتر، کنار امام ایستاده بودیم. خانم داشتند می‌آمدند. سر پله‌ها که رسیدند، امام فرمودند: «خانم خداحافظ.شما دیگر زحمت نکشید».

ایشان ظاهراً متوجه نشدند. یک بار دیگر امام فرمودند: «خداحافظ، شما نیایید.» و بار سوم در حالی که دست به سینه مبارکشان گرفته بودند، خیلی مؤدبانه فرمودند: «خداحافظ خانم!». امام همیشه با احترام و خیلی مؤدب با همسرشان صحبت می‌کردند، همان طور که با همه مؤدب بودند.

 

تو تلافی کن

خانم خدیجه ثقفی (همسر امام): آقا به احمد جان خیلی سفارش می‌کردند.به او گفتند: «خیلی مواظب باش، من نتوانستم تلافی کنم، تو تلافی کن».

 

از من راضی باش

خانم زهرا اشراقی: یک بار از امام پرسیدم: شما چرا این قدر به خانم علاقه دارید؟ گفتند: «برای اینکه خیلی وفادار بوده، خیلی فداکار بوده. زجری که خانم کشیده، هیچ کس نکشیده.» همیشه به خانم می‌گفتند: «از من راضی باش، من خیلی در حقت بدی کرده‌ام».

 

اینجا آب نیست؟

خانم صدیقه مصطفوی: هیچ وقت از خانم حتی یک لیوان آب نخواستند.همیشه خودشان اقدام می‌کردند و اگر هم در شرایطی بودند که نمی‌توانستند، می‌گفتند: «آب اینجا نیست؟» ولی هیچ وقت نمی‌گفتند آب به من بدهید. حتی از ما که دخترهایشان بودیم نیز آب نمی‌خواستند.

 

تا خانم نمی‌آمد، غذا نمی‌خوردند

مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی: مادر ما اگر سر سفره نمی‌نشستند، امام غذا نمی‌خوردند. منتظر می‌ماندند، ولو اینکه همه سر سفره حاضر باشند و وقتی که والده‌مان می‌آمد، آقا شروع به خوردن غذا می‌کردند.

 

دست به غذا نمی‌زدند

حجت الاسلام والمسلمین محتشمی: در مورد صفا و صمیمیت و عطوفت و مهربانی امام نسبت به خانواده و همسر و دختران خودشان، شاید بتوانم ادعا کنم که کسی را در آن حد ندیده ام.امام هیچ گاه وقتی خانم در منزل بود، تنها غذا نمی‌خوردند، یعنی اگر سفره را پهن می‌کردند و غذا در سفره آماده بود و خانم از اتاق بیرون رفته بودند، امام دست به غذا نمی‌زدند تا خانم تشریف بیاورند و بنشینند و با یکدیگر غذا بخورند.

 

تلفن نجف را بگیرید با خانم صحبت کنم

حجت الاسلام والمسلمین محتشمی: امام هیچ گاه در طول پانزده سالی که در نجف بودیم، با کسی با تلفن صحبت نمی‌کردند. وقتی که به پاریس رفتیم، همان روز اول و دوم بود که فرمودند: «تلفن نجف را بگیرید، من با خانم صحبت کنم.» در مدتی که امام در پاریس بودند، این مسئله چندین بار اتفاق افتاد که با همسرشان تلفنی صحبت کردند.به سبب همین نزدیکی و رابطه عاطفی که ایشان با خانواده‌شان داشتند، چندین بار از پاریس پیام دادند که هر چه زودتر کار گذرنامه و ویزای خانم را درست کنند تا ایشان هم به پاریس تشریف بیاورند و سرانجام نیز بعد از یکی دو هفته ایشان آمدند.

وقتی خانواده امام وارد پاریس شدند، یک احساس طمأنینه و آرامشی را در آقا مشاهده کردیم.

 

مرا دل نگران کردی

خانم مرضیه حدیده چی: در همان ایامی که در فرانسه بودیم، روزی خانم به منزل یکی از فامیل‌هایشان به میهمانی رفتند، اما موقع برگشتن، دو ساعت از وقتی که به حضرت امام گفته بودند که برمی گردند، گذشته بود و هنوز برنگشته بودند.امام که همه کارهایشان را با ساعت و دقیقه تنظیم می‌کردند، سه بار از اتاق به آشپزخانه آمدند و پرسیدند: «خانم نیامدند؟» دفعه سوم فرمودند: «نگران شده‌ام، شما نمی‌توانید وسیله‌ای پیدا کنید که تماس بگیریم؟» تا اینکه خانم تشریف آوردند، اما وقتی خانم آمدند، با یک محبت خاصی رو به روی خانم نشستند و فقط گفتند: «مرا دل نگران کردی».

 

در آن خانه کسی بوده است

همسر امام: حضرت امام به من خیلی احترام می‌گذاشتند و خیلی اهمیت می‌دادند. هیچ حرف بد یا زشتی به من نمی‌زدند. یادم می‌آید که یک روز به دخترانشان صدیقه و فریده که از پشت بام به منزل همسایه رفته بودند، اعتراض کردند و گفتند: «در آن خانه نوکر بوده است.» و از این بابت نگران بودند، ولی من گفتم: کسی آنجا نبوده است و ایشان دیگر هیچ نگفتند.

 

این‌ها را ببر و تقسیم کن

آقای عیسی جعفری: یک بار خانم امام ناراحتی معده پیدا کرد که قرار شد به بیمارستان منتقل شوند و نمونه برداری شود. امام به من فرمودند: «لحظه به لحظه وضعیت خانم را تلفنی بپرس و به من اطلاع بده.» که نشان گر توجه و اهتمام خاص امام به وضع مزاجی خانم بود. من هم حسب‌الامر ایشان، هر چند دقیقه یک بار خبری می‌گرفتم و به امام می‌دادم. هم زمان با اینکه خانم را در بیمارستان برای عمل آماده می‌کردند، امام به من پنجاه هزار تومان پول دادند و فرمودند که: «این‌ها را ببر و در میان مردم مستضعف جنوب شهر تقسیم کن.» که معلوم شد ایشان برای بهبودی خانم صدقه می‌خواهند بدهند.

بنده هم به فرمایش ایشان عمل کردم و پول‌ها را تقسیم کردم و برگشتم.بعد که خبر موفقیت عمل جراحی خانم و بهبودی ایشان را به امام عرض کردم، از لطف و مرحمتی که داشتند، بیست هزار تومان دیگر به من مرحمت کردند.گفتم: آقا این‌ها را هم همان جا ببرم و تقسیم کنم؟ فرمودند: «نه، این‌ها دیگر مال خودت است».

 

تقسیم بچه داری

خانم فاطمه طباطبایی: خانم تعریف می‌کردند که چون بچه‌هایشان شب‌ها خیلی گریه می‌کردند و تا صبح بیدار می‌ماندند، امام شب را تقسیم کرده بودند؛ یعنی مثلاً دو ساعت خودشان از بچه نگهداری می‌کردند و خانم می‌خوابیدند و دو ساعت خود می‌خوابیدند و خانم بچه‌ها را نگهداری می‌کرد.روزها بعد از تمام شدن درس، امام ساعتی را به بازی با بچه‌ها اختصاص می‌دادند تا کمک خانم در تربیت بچه‌ها باشند.

 

می‌توانم به این قسمت بیایم؟

خانم مرضیه حدیده چی: امام، خانمشان را در خانه به شکلی آزاد می‌گذاشتند و به او احترام می‌کردند که مثلاً روزی که خانم مهمان خصوصی داشتند، می‌آمدند از ایشان اجازه می‌گرفتند و می‌پرسیدند: «امروز می‌توانم به این قسمت بیایم و غذا بخورم؟» یا «می‌توانم بیایم و داخل حیاط قدم بزنم؟».

 

وا مصیبت…

خانم زهرا مصطفوی: یک بار مثل اینکه کارگر خانه به مرخصی می‌رود، مادرم سینی غذا را در دستشان می‌گیرند و می‌آورند سر سفره.البته این حرف مال زمان بچگی است، آقا می‌گوید: «وامصیبت، فریده! خانم دارد سینی می‌آورد».

خواهرم می‌گفتند ما توی خانه خیلی کار می‌کنیم. اصلاً نمی‌گذارند خانم کار کنند.الآن هم این طور است.قدیم هم همین طور بوده و این را وظیفه زن نمی‌دانند که توی منزل کار کند. اگر خودش دلش خواست، انجام بدهد، ولی مرد حق ندارد بگوید این کار را بکن، یا مثلاً شام درست کن.

 

خانم دارد ظرف می‌شوید

همسر امام: امام احترام مرا نگه می‌داشتند و حتی حاضر نبودند که من در خانه کار بکنم.همیشه به من می‌گفتند: «جارو نکن.» اگر می‌خواستم لب حوض روسری بچه را بشویم، می‌آمدند و می‌گفتند: «بلند شو، تو نباید بشویی.» من پشت سر ایشان اتاق را جارو می‌کردم و وقتی منزل نبودند، لباس بچه را می‌شستم.یک سال که به امامزاده قاسم رفته بودیم، کسی که همیشه در منزل مان کار می‌کرد با ما نبود. بچه‌ها بزرگ شده و دخترها شوهر کرده بودند. وقتی ناهار تمام شد، من نشستم لب حوض تا ظرف‌ها را بشویم. ایشان همین که دیدند من دارم ظرف‌ها را می‌شویم به فریده، یکی از دخترها که در منزل ما بود، گفتند: «فریده! بدو، خانم دارد ظرف می‌شوید.» فریده دوید و آمد، ظرف‌ها را از من گرفت و شست و کنار گذاشت.

 

حق ندارم به خانم امر کنم

خانم زهرا مصطفوی: من ندیدم در طول زندگی، امام به خانمشان بگویند در را ببندید.بارها و بارها می‌دیدم که خانم می‌آمدند و کنار آقا می‌نشستند، ولی امام خودشان بلند می‌شدند و در را می‌بستند و حتی وقتی پا می‌شدند، به من هم نمی‌گفتند که در را ببندم. یک روزی من به آقا گفتم: خانم که داخل اتاق می‌آیند، همان موقع به ایشان بگویید در را ببندند.گفتند: « من حق ندارم به ایشان امر کنم.» حتی به صورت خواهش هم از ایشان چیزی را نمی‌خواستند.

 

تنبّه

آیت اللّه خلخالی: امام با اهل بیت خود قهر نمی‌کردند و اگر ناراحتی داشتند، آن روز مثلاً سر ناهار اکتفا می‌کردند به نان و ماست.دیگر از گوشت و پلو نمی‌خوردند و طرف چون می‌فهمید، عذرخواهی می‌کرد. من این جریان را از حاج آقا مصطفی نقل می‌کنم.

 

هرگز از من چای نخواستند

همسر امام: امام طی این سال های طولانی زندگی مشترک، هرگز از من نخواستند یک فنجان چای به ایشان بدهم.آقا چای را خودشان آماده می‌کنند و به محض نوشیدن چای فنجانشان را می‌شویند.

 

خانم هم تشریف بیاورند

خانم مرضیه حدیده چی: امام عادت داشتند در ساعت یازده یک چای بخورند و آن لحظه به خودشان اختصاص داشت، ولی می‌فرمودند که خانم هم تشریف بیاورند و بنشینند تا من چایی‌ام را بخورم.

 

رعایت حال همسر

خانم زهرا مصطفوی: امام آن قدر به خانم آزادی می‌دهند که هر جا راحت باشند، بخوابند یا غذا بخورند. مثلاً اگر خانم یک روزی خسته است، با وجودی که خیلی در کارشان نظم دارند، اما می‌گویند اگر شما مایلید الآن غذا می‌خوریم و می‌خوابیم؛ که رعایت حال خانم شده باشد.

 

هندوانه‌ای آماده کنید

آقای مصطفی کفاش زاده: خانم وقتی می‌خواهند مسافرت بروند، در هر ساعتی از روز باشد، حتی اگر ساعت دو بعد از ظهر باشد، امام تا درب حیاط ایشان را بدرقه می‌کنند. یا موقعی که برمی گردند، اطلاع می‌دهند که خانم می‌خواهند برگردند. اگر فصل گرما باشد، امام دستور می‌دهند که یک چیز خنکی درست کنید، هندوانه‌ای آماده کنید یا اگر نباشد، آب خنکی درست کنید و اگر فصل سرما باشد، می‌گویند اتاقی را گرم کنید.

 

خانم چرا اوقاتشان تلخ است؟

حجت الاسلام والمسلمین مسیح بروجردی: یک روز وارد اتاق آقا شدم، دیدم ایشان و خانم دارند تلویزیون نگاه می‌کنند؛ شب سال دایی مصطفی بود. آقا هم یادشان بود. خانم خیلی اوقاتشان تلخ بود. امام گفتند: «خانم چرا اوقاتشان تلخ است؟» خانم گفتند: آخر امسال هم تلویزیون در مورد مصطفی هیچ صحبتی نکرد. آقا گفتند: «به صحبت این‌ها چه کار داری؟ دعا کن جایش خوب باشد».

 

درس زندگی

همسر آیت اللّه شهید محلاتی: در همان اوایل درس حضرت امام، که ایشان برخی نکات اخلاقی را می‌فرمودند، حاج آقا (شهید محلاتی) برای ما نقل کردند که امروز حضرت امام در درس فرمودند که: «طلبه‌های متأهل نباید شب‌ها مطالعه کنند. بلکه شب‌ها را به رسیدن به کارهای منزل و رسیدگی به زن و فرزند گذرانده و سحرها را به مطالعه اختصاص دهند».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رفتن به نوارابزار